Naturalna profilaktyka chorób współczesnych

Naturalna profilaktyka chorób współczesnych

Naturalna profilaktyka chorób współczesnych  

 CUKRZYCA 

18.06.2021 

17:00 

Majątek Kaniewo 

W programie:  

Dieta, styl życia, przyprawy i zioła zapobiegające cukrzycy. Część 1 

Lecznicze działanie postu. Medycyna klasztorna Świętej Hildegardy. Część 2. 

 

Część pierwszą prezentacji poprowadzi Anna Lasek 

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi – studia magisterskie, specjalizacja: farmacja apteczna, a także dyplomowany dietetyk – studia licencjackie na kierunku Dietetyka w Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi. 

Uczestniczka wielu konferencji dietetycznych m.in I Ogólnopolskiej Konferencji Psychika a dietetyka, VI Ogólnopolskiej Konferencji Dietetyki Congressus Dietetica, II Ogólnopolskiego Kongresu Dietetyki i Medycyny Funkcjonalnej oraz licznych warsztatów i szkoleń dietetycznych. 

Na co dzień z pasją zajmuje się przygotowywaniem diet dostosowanych do potrzeb każdego pacjenta oraz doborem odpowiedniej suplementacji w różnych jednostkach chorobowych. Motywuje do trwałej zmiany nawyków żywieniowych. Współpracuje z fundacją Rodzice Przyszłości tworząc filmiki kulinarne i pisząc m.in. jadłospisy redukcyjne, wegetariańskie w chorobach o podłożu zapalnym tj. cukrzyca, Hashimoto, RZS, SM, toczeń oraz w chorobach onkologicznych. 

Swoje kwalifikacje na bieżąco uzupełnia licznymi szkoleniami i kursami. Stawia na edukację swoich pacjentów, aby dieta nie była chwilową zmianą, a długotrwałym sposobem życia dającym zdrowie i dobre samopoczucie. 

 

Część drugą poprowadzi Justyna Zielińska 

Doradca żywieniowy, psychodietetyk, dietetyk Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, studentka medycyny chińskiej kierunek fitoterapia oraz medycyny naturalnej Świętej Hildegardy.  

Od dekady współpracuje ze Stowarzyszeniami i Fundacjami w Polsce, wykonując liczne warsztaty zdrowotne dla Seniorów oraz rodzin w dziećmi. Od kilku lat, na stałe współpracuje z Polskim Towarzystwem Stwardnienie Rozsianego, wykonując warsztaty kulinarne oraz pisząc artykuły do biuletynu Stowarzyszenia.  

Na co dzień zajmuje się konsultacjami indywidualnymi w Centrum Terapii Naturalnych Cetena w Łodzi. 

 

CUKRZYCA 

Obecnie żyjemy w coraz większym biegu. Często przestajemy się o siebie troszczyć i zaniedbywać swoje zdrowie, co prowadzi do wielu chorób. Jedną z groźniejszych i niestety bardziej popularnych jest cukrzyca, zwłaszcza cukrzyca typu II, która stała się chorobą cywilizacyjną. Liczba chorych stale rośnie, a wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że choruje. Początkowa, bezobjawowa faza cukrzycy może trwać nawet kilka lub kilkanaście lat. Wczesne wykrycie cukrzycy i rozpoczęcie leczenia pozwalają uniknąć wielu niebezpiecznych dla zdrowia i życia powikłań. 

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) cukrzycę dzieli się na cztery typy: 

  1. cukrzycę typu 1 (cukrzyca insulinozależna), 
  2. cukrzycę typu 2 (, cukrzyca insulinoniezależna,), 
  3. cukrzycę ciążową, 
  4. inne specyficzne typy cukrzycy. 

Cukrzyca typu II to najczęstsza postać tej choroby i stanowi ok. 80–90% wszystkich przypadków cukrzycy. 

Co pomoże nam zapobiegać cukrzycy?  

Z pewnością będzie to zwiększenie aktywności fizycznej, zmiany w diecie mające na celu osiągnięcie zalecanych norm poziomu cukru we krwi i prawidłowej wagi, unikanie alkoholu oraz zaprzestanie palenia. Te kilka prostych kroków może uchronić nas przed tą groźną chorobą. 

Metoda Świętej Hildegardy 

W procesie zapobiegania chorobom (w tym cukrzycy) i ich leczenia według Świętej Hildegardy wyróżnia się cztery filary. Są to dieta, środki lecznicze, zabiegi i posty.
Według Hildegardy nie ma chorób nieuleczalnych, ponieważ w przyrodzie znajduje się lekarstwo na każdą dolegliwość, a przemiana wewnętrzna leży w granicach możliwości każdego człowieka. 

 

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.