Noc Kupały

Noc Kupały

 

Noc Kupały-słowiańskie święto związane z letnim przesileniem słońca, wypada zazwyczaj 21-22 czerwca. W tym roku ze względu na sytuację epidemiczną w kraju musieliśmy przełożyć naszą imprezę na 23 sierpnia. Uczestnicy będą mieli okazję przeżyć prawdziwą “żywą lekcję historii” i zobaczyć, jakie zawody wykonywano, jakie potrawy spożywano, jak spędzano czas wolny oraz jak wyglądały i ile ważyły zbroje wojowników.

W programie imprezy:
12:00 otwarcie
12:00-18:00 plecenie wianków
12:00-18:00 rejsy łodzią Welet
12:00-18:00 pokaz kuchni pradziejowej
14:00 Bieg wojownika
16:00 Pokaz walk
18:00 Przeniesienie akcji do ogniska głównego
19:00 Uroczyste rozpalenie ognia
– skoki przez ognisko
– muzyka dawna zespół Huskarl
– pokaz bursztynowego fireshow
19:30 20:00 Wędrówka nad jezioro, puszczenie wianków
21:00 Zakończenie imprezy
Noc Kupały znana także jako Noc Kupalna, Kupalnocka czy Kupała to święto związane z siłami natury – święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości oraz miłości. Wiążące się z Nocą Kupały zwyczaje i obrzędy słowiańskie miały zapewnić świętującym zdrowie i urodzaj. Rozpalano ogniska a w trakcie radosnych zabaw odbywały się różnego rodzaju wróżby i tańce. Wszystkie te obrzędy będziecie mieli okazję zobaczyć w Kaniewie 23 sierpnia.
Walki Chąśników, czyli słowiańskich wojowników, pokaz bursztynowego fireshow i degustacja potraw kuchni średniowiecznej to tylko niektóre z atrakcji, które czekają na Was podczas Nocy Kupały 23 sierpnia w Kaniewie.
Zgodnie z tradycją rozpalać będziemy także ognisko i puszczać wianki, przepowiadające staropanieństwo bądź zamążpójście:)
Podczas Nocy Kupały będziecie świadkami niezwykle efektownego widowiska jakim jest bursztynowe fireshow. Tworzy się je miotając pył bursztynowy przez pochodnię. Techniki miotania są różnego rodzaju: krótkie, ale szerokie albo długie, przecinające powietrze po paraboli, lub jedne i drugie połączone. Powstają też kule ognia, które tworzą słup ognia na wysokość 10 m. Ciepło jest odczuwalne w odległości nawet 15 m!
Będzie można również skorzystać z rejsu Łodzią słowiańską wiosłowo-żaglową “Wělet” (czyt. wielet), która zbudowana została w 1999r. pod Giżyckiem na Mazurach. Wzorowana jest planami łodzi słowiańskiej odkrytej w 1932r. w Gdańsku-Oruni i datowanej na XIIw. Zapraszamy serdecznie na niezwykle wydarzenie.
Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2020
Zapraszamy serdecznie na niezwykłe wydarzenie !